Jak wybrać sport dla dziecka – przegląd dyscyplin sportowych

Często zadajemy sobie pytanie odnośnie sprawności fizycznej naszych dzieci – czy powinniśmy zabierać je ze sobą na treningi, kiedy zapisać je na zajęcia z profesjonalnym trenerem i czy dana dyscyplina pomoże czy zaszkodzi w jego rozwoju? Jak dobrze wybrać rodzaj aktywności, by zaszczepić w dziecku miłość do sportu na całe życie? Dowiedzcie się jakie są najpopularniejsze dyscypliny sportowe i jak dopasować je zależnie od wieku oraz predyspozycji małego sportowca. 

Jak wybrać sport dla dziecka

Od najmłodszych lat warto pokazywać maluchowi przekrój różnych sportów, by mogło zdecydować co naprawdę sprawia mu przyjemność. Takie rozpoznanie można rozpocząć już od najmłodszych lat – kupienie 2 latkowi rowerka lub zabranie go na basen pod czujnym okiem rodziców na pewno sprawi mu dużo radości.

Jeśli starsze dziecko nadal nie może zdecydować się na żadną dyscyplinę i co tydzień chciałoby spróbować czegoś nowego, należy pomóc mu w podjęciu decyzji. Z całą pewnością są dyscypliny, w których świetnie sobie radzi oraz takie, w których trudno mu się odnaleźć. 

Warto zastanowić się również, czy jako rodzice będziemy wspólnie uprawiali aktywność z dzieckiem, czy zapiszemy go do szkółki, na prywatne treningi etc. Jeśli maluch wykazuje zainteresowanie sportem, jednak jest to wyłącznie jedna z wielu jego aktywności, powinniśmy w zupełności wystarczyć jako początkujący trenerzy. Z czasem gdy dziecko uzna, że chciałoby się doskonalić w danej dyscyplinie, warto postawić na profesjonalne szkolenia.

Dyscypliny dla dziecka – przegląd najpopularniejszych

Sporty zimowe

Przygodę ze sportami zimowymi możemy rozpocząć już z małym dzieckiem, które ukończyło 2-3 lata. W tym wieku będzie to jednak wyłącznie jazda na sankach pod czujnym okiem osoby dorosłej. Dziecko w wieku 4-5 lat może rozpocząć naukę jazdy na łyżwach.Po ukończeniu 5 roku życia warto powoli zaczynać przygodę z jazdą na nartach (ze snowboardem lepiej poczekać kolejne lata). Dzięki wielu szkółkom narciarskim maluch będzie miał okazję na zabawę na śniegu i powolne wejście do świata sportów zimowych.

Sporty wodne

Na basen możemy już zabrać niemowlaka, który w wodzie czuje się bardzo swobodnie. Profesjonalne lekcje pływania powinniśmy rozpocząć dopiero w wieku 5-6 lat. Przygodę z żeglarstwem czy windsurfingiem mogą zacząć dzieci, które ukończyły 7 rok życia. Bardziej ryzykowne sporty takie jak skoki do wody czy narty wodne nie należy wprowadzać przed ukończeniem 10 roku życia. Starsze dzieci powyżej 12 lat mogą zacząć naukę wioślarstwa, piłki wodnej, a później (+16 lat) nawet żeglarstwa morskiego.

Fitness/siłownia i bieganie

Fitness można uprawiać nawet z najmłodszym dzieckiem, jednak nie będą to poważne treningi, a raczej forma zabawy i spędzenia czasu z rodzicami.Od 8-10 roku życia dziecko może zacząć krótkodystansowe biegi, a po kolejnych 2 latach bieganie długodystansowe.

Zabieranie dzieci na siłownię budzi wiele kontrowersji, jednak optymalnym wiekiem rozpoczęcia treningów będzie 12 lat. Oczywiście nie powinny to być ukierunkowane zestawy ćwiczeń jak w przypadku dorosłych, tylko krótkie serie nastawione raczej na naukę prawidłowej postawy ciała i zdrowych nawyków. Ćwiczenia budujące siłę można wprowadzać dopiero od 15 roku życia.

Rower

Przygodę z rowerem możemy zacząć już z 2-letnim dzieckiem, które jeżdżenie na rowerku biegowym potraktuje jako świetną zabawę. W wieku 4-5 lat warto wprowadzać już rower na dwóch kółkach, by z biegiem lat przejść do treningów kolarskich. Wbrew pozorom warto je rozpocząć dopiero po ukończenia przez dziecko 12 roku życia. Do tego czasu jazda na rowerze powinna być traktowana jako forma przyjemnego spędzenia czasu.

Tenis, badmington, squash

Treningi należy rozpocząć dopiero od 7 roku życia, gdy dziecko zaczyna poprawiać swoją koordynację ruchową. Sporty rakietowe wymagają dużej precyzji i zwinności, dlatego rozpoczynanie nauki wcześniej może być jedynie formą wspólnej zabawy z rodzicami.

Sporty grupowe

Sporty grupowe takie jak piłka nożna, koszykówka czy siatkówka są odpowiednie dla dziecka, które ukończyło 5 rok życia. Od tego, momentu jest ono na tyle rozwinięte, że współpraca z rówieśnikami nie powinna sprawiać mu dużych kłopotów. 

Kontuzje i przetrenowanie u dzieci

Niestety kontuzje w czasie uprawiania sportów zdarzają się również dzieciom, które im młodsze, tym są bardziej narażone na uszkodzenie układu kostno-mięśniowego, który wciąż intensywnie się rozwija. Jeśli nie dopilnujemy malucha może dojść do zwichnięć, złamań czy naderwania mięśni. Pomimo tego, że młody organizm regeneruje się o wiele szybciej niż w przypadku osoby dorosłej, to długa rekonwalescencja może skutecznie zniechęcić dziecko do dalszej aktywności. Z tego powodu wybierając sport należy mieć na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo. W zależności od uprawianej dyscypliny musimy zadbać o akcesoria takie jak kask (kask rowerowy, kask snowboardowy etc), nakolanniki czy dziecięce obuwie sportowe. 

Dzieci podobnie jak dorośli cierpią z powodu przetrenowania. Zmęczenie może być spowodowane nieodpowiednią dietą, gdyż rodzice często zapominają, że mały sportowiec musi przyjmować dobrze zbilansowane posiłki. Przetrenowanie wynika również z nadmiernego stresu, które dziecko przeżywa chcąc dorównać lub prześcignąć swoich rówieśników. Warto rozmawiać z nim na temat odczuć, by szybko znaleźć problem i rozwiązać go, zanim doprowadzi on do poważnych urazów psychicznych i fizycznych. 

Jeśli dziecko nie ma ochoty na wysiłek, narzeka na bóle i obrzęki oznacza to, że jest przetrenowane. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu przerwa w treningach, która powinna wynosić od 2 tygodni do miesiąca (nawet dłużej, jeśli takie są zalecenia lekarza). Może okazać się, że dziecko w międzyczasie otwarcie przyzna się do tego, że wybrana przez nas dyscyplina nie jest tym, co sprawia mu radość. Zlekceważone przemęczenie może doprowadzić do poważnych kontuzji, a nawet zatrzymania prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka! Jeśli nie wiemy jak pomóc maluchowi, udajmy się po pomoc do specjalisty.

Sport od najmłodszych lat

Wybranie odpowiedniego sportu dla dziecka i dopasowanie go do jego predyspozycji i stopnia rozwoju może przysporzyć wielu trudności, szczególnie jeśli zależy nam na zbudowaniu dobrych podstaw od najmłodszych lat. Starajmy się nie forsować swoich ulubionych dyscyplin i zapewnijmy maluchowi wybór – w końcu to on ma czerpać radość z regularnej aktywności fizycznej. Każdą dyscyplinę należy przemyśleć pod kątem ryzyka urazów i dostosować ją do wieku oraz predyspozycji – w końcu przyjdzie czas na to, że dziecko dorośnie do jazdy na nartach, gry w tenisa czy wspólnego biegania z rodzicami.