Mecz, który się nie odbył
Niezwykłe wydarzenie Muzeum II WŚ w Gdańsku

Gdyby II wojna światowa nie wybuchła 1 września 1939 r., życie toczyłoby się normalnie. Normalnie też odbywałyby się rozgrywki piłkarskie. Na „mecz, który się nie odbył” – rekonstrukcja hipotetycznego meczu pomiędzy zespołami Gedanii i Lechii Lwów odbyła się 7 września na stadionie przy ul. Traugutta w Gdańsku. 

Zawodnicy wystąpili w replikach strojów przedwojennych i zagrali zgodnie z obowiązującymi wówczas zasadami. W meczu zrekonstruowane zostały składy drużyn, które składały się będą z piłkarzy grających w latach 1938-1939 oraz przedstawicieli drużyn z najlepszych okresów obydwu klubów. Wyróżnieni zostali także piłkarzy, którzy po 1945 r. związani byli z Lechią Gdańsk. 

 

Obie drużyny grały systemem: 1-2-3-5. Warto przy tym dodać, że w obu przypadkach mieliśmy do czynienia z drużynami grającymi tzw. futbol wiedeński. W Galicji ze względu na bliskość ośrodków w Wiedniu, czy Krakowie było to oczywiste, natomiast Gedania wyróżniała się pod tym względem na tle drużyn niemieckich grających twardy futbol, na dobrym przygotowaniu fizycznym i długich podaniach. 

Ten, niezwykły event 7 września współorganizowaliśmy na zlecenie Muzeum II Wojny Światowej widowisko historyczno-sportowe „Mecz który się nie odbył”. Do naszych obowiązków należało m.in.:

• wynajęcie i przebranie animatorów nawołujących na mecz w różnych punktach Gdańska oraz rozdanie 4000 gazet informujących o tym wydarzeniu
• zapewnienie cateringu dla 1000 osób (każdy uczestnik mógł liczyć na grochówkę, kiełbaskę, watę cukrową, wodę z saturatora
• organizacja spikera zawodów (skorzystaliśmy z usług Marcin Gałek – cenionego konferansjera od lat związanego z gdańską Lechią, który nadał temu wydarzeniu odpowiedni nastrój i płynnie przeprowadził nasze konkursy w przerwie meczu)
• ochrona imprezy
• wynajem retro-tramwaju (dowożącego za darmo ludzi na mecz), w tramwaju było dwóch naszych pracowników – jeden dbał o porządek, drugi – pracownik teatru – zachęcał przechodniów do wzięcia udziału w imprezie
• wynajem toi-toi oraz zapewnienie opieki medycznej
• sprzątnie stadionu po imprezie
• zapewnienie służb informacyjnych wokół stadionu oraz „bileterów „
• zorganizowanie stoisko LEGO oraz stoisko gier i zabaw ulicznych gdzie przebrani animatorzy zachęcali dzieci do aktywności ruchowej
• współpraca z przedstawicielami władz Gedania 1922 Gdańsk (Bartosz Dolański, Artur Koluch) w sprawie turnieju dla dzieci, który odbył się tuż przed meczem (wręczenie nagród zastąpiło w przerwie „Meczu”)

Rozdaliśmy 980 biletów, zatem wiemy doskonale, ile osób wzięło w tym wydarzeniu. „Mecz który się nie odbył” cieszył się sporym zainteresowaniem i został przyjęty przez publiczność z dużym entuzjazmem. Zapewniliśmy widzom atmosferę pikniku rodzinnego, smaczne jedzenie i spokojny przebieg wydarzeń. Pogoda również nam dopisała, dopiero pod koniec zaczęło lekko kropić.

Dziękujemy dyrektorowi Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki za zaufanie, cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak dużym projekcie. To nasza pierwsza organizowana przez nas impreza na prawie 1000 osób, ale mamy nadzieję, że nie ostatnia. Dziękujemy również pracownikom Muzeum za godziny spotkań, rozmów , negocjacji i ustaleń. Być częścią Waszego zespołu to była dla nas przyjemność.

Podziękowania kierujemy również do wszystkich naszych podwykonawców, animatorów, kibiców oraz tych wszystkich, którzy po meczu zasypywali nas pochwałami dotyczącymi organizacji tego wydarzenia. To dla nas bardzo miłe.

Do zobaczenia na piłkarskim szlaku !